Webnolojik Blog

SSL Sertifikasının Web Sitenize Katkısı

SSL Sertifikasının Web Sitenize Katkısı

SSL Sertifikasının Web Sitenize Katkısı


SSL sertifikaları verilerimizin kullanıcı ve sunucu arasındaki iletimi sürecindeki güvenliği sağlaması dolayısıyla web siteleri tarafından kullanılması zorunlu ürünlerden birisi olmuştur. Özellikle e-ticaret siteleri ve internet bankacılığında kullanıcıların güvenliği için önemli bir noktadadır.

SSL Sertifikası Nedir?
SSL, ‘Secure Socket Layer’ tanımlamasının kısaltmasıdır. Türkçe’de karşılığı ‘Güvenli Soket Katmanı’ olarak çevrilebilir. SSL sertifikaları önceleri e-ticaret siteleri, çevrimiçi ödeme işlemlerinin uygulandığı web siteleri, webmail sistemleri gibi birçok alanda ihtiyaç duyulan bir şifreleme çözümüydü, artık küçük büyük tüm web sitelerinin SSL sertifikasına sahip olması bekleniyor. Arama motorları özellikle SSL sertifikasına sahip web sitelerine sıralamalarda daha öncelikli yer vermeye başladılar.

SSL'in şifreleme sistemi, kullanıcı ve sunucu arasında yapılmaktadır, böylece sayfalarda girdiğiniz şifre gibi önemli bilgilerinizin üçüncü kişiler tarafından ele geçirilmesi engellenmektedir.

Neden SSL Sertifikası Kullanmalısınız?
Google Chrome tarayıcısının adres çubuğunda, Ocak 2017’den itibaren SSL sertifikası kullanılan web siteleri için yeşil renkli ‘Güvenli’ bilgisi yer almaktadır; ancak SSL sertifikası kullanılmayan web sitelerinde ise; ‘Güvenli değil’ bilgisi yer almaktadır. Bu durum da özellikle web sitenizin SSL sertifikası hakkında bilgi sahibi olmayan ziyaretçilerinin, web siteniz hakkında düşüncelerini etkileyebilmektedir ve bu doğrultuda web sitenizin ziyaretçilerinin web sitenizden hemen çıkma oranı da etkilenebilmektedir.

SSL Sertifikalarının SEO Çalışmalarına Etkisi Nedir?
Önceki cümlede de belirtildiği gibi SSL sertifikasının kullanılması web sitenizin ‘Güvenli’ olarak işaretlenmesi halinde web sitenizin ziyaretçilerinin web siteniz hakkındaki düşüncelerini değiştirebilmektedir ve bu durum da, web sitenizden hemen çıkma oranlarına yansıyabilir. 

SSL sertifikasının SEO konusunda yapılacak çalışmalardaki önemi günce geçtikçe kendini belli etmeye başlamaktadır. Google sıralamasında rekabet ortamı oluşturması açısından web sitenizde SSL sertifikası kullanmanızı kesinlikle tavsiye edilmektedir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi SSL sertifikaları, web sitenizin ziyaretçilerinin web sitenizin güvenilirliği hakkındaki görüşlerini etkileyebilmektedir. Özellikle e-ticaret sektöründe kullanıcılar Google Chrome internet tarayıcılarında ‘Güvenli’ bilgisinin bulunduğu e-ticaret sitelerine daha fazla tercih edebilmektedir. Ayrıca ‘Güvenli’ bilgisi yer aldığı için ‘Güvenli değil’ bilgisinin bulunduğu web sitelerine göre web siteniz kullanıcılar tarafından daha fazla tercih edilebilir ve ‘Güvenli’ bilgisinin yer alması nedeniyle kullanıcılar tarafından sık sık ziyaret edilen web sitenizin Google arama motorundaki durumu da zamanla değişebilir. Web sitenizde SSL sertifikası kullanmamanız halinde ise; ‘Güvenli değil’ bilgisinin bulunduğu bir e-ticaret sitesinden alışveriş yaptığınızı belirleyen kullanıcılar, alışverişlerini yarıda bırakıp web sitenizden hemen çıkış yapabilir.

SSL sertifikasını sadece e-ticaret siteleri açısından değerlendirmek doğru olmayacaktır. Kişisel blog sahibi bile olsanız, az önce bahsedilen benzer olumsuz durumlarla karşı karşıya kalmamanız ve  kullanıcılara ‘Güvenli’ bir web site deneyimi yaşatmanız açısında önem arz etmektedir.

SSL Sertifikası Nasıl Satın Alınabilir?
SSL sertifikası satın alabilmeniz için web sitenizi barındırdığınız yer sağlayıcı (hosting) şirketinden bilgi alabilirsiniz ve farklı bir yer sağlayıcı şirketinden SSL sertifikası satın alabilirsiniz.

Biz Webnolojik olarak tüm müşterilerimizin il yıl için SSL sertifikalarını ücretsiz olarak karşılıyoruz.